Emniyet şeridi ihlali hırsızlıktır!

Abdullah Uçar
2 min readNov 14, 2018
Görsel: İBB / Ulaşım Yönetim Merkezi

Nasıl mı? Şöyle:

Aracınızla trafikte sıkışmış bekliyorsunuz. İlerde yol bir sebeple daralmış durumda. Herkes sırasını beklediği takdirde 10 dk bekleme neticesinde sıkışık bölgeden çıkacaksınız. Ancak emniyet şeridinin cazibesine kapılıp şehvetle aracını o yola süren bir sürücü sıranın en önüne gidip orada araya giriyor, kaynak yapıyor. Bu kişi 10 dk bekleme süresini hiç beklemeden yoluna devam etmiş oluyor. Peki hiç beklemediği halde bu 10 dk’yı nasıl kazandı bu kişi? Bu kişinin omuzundan düşen bu yük kimin omuzuna bindi? Tabii ki sırada bekleyen diğer tüm sürücüler bu adamın yükünü de yüklendi.

Örneğin, sırada 10 araç bekliyor olsun, bekleme süresi 10 dk olsun. Bir kişi hiç beklemeden sıranın en önüne geçip kaynak yaptığında bu kişinin beklemesi gereken 10 dakika, sırada bekleyen diğer araçlarca paylaşıldı. Yani, bir aracın kaynak yapması herkesin ekstra 1 dakika daha beklemesine sebep oldu. Şimdi bu adam, öteki insanların ekstra beklemesiyle onların ömürlerinden 1'er dakika çalmış olmuyor mu?

İşte bu düpedüz hırsızlıktır. Hayat memat meselesi olmadıkça emniyet şeridini ihlal eden bir kişi tam olarak hırsızdır, insanların vakitlerini çalan bir vakit hırsızı. Bu şerit ihlaliyle yetiştiği işinden kazandığı paraya haram karışmıştır. Çoluk çocuğuna yedirdiği lokmalara haram lokma karışmıştır.

Bunu yapan kişiler sadece serseri gençler değil. Aile babası iş güç sahibi birçok insan emniyet şeridinin cazibesine dayanamayıp bu imtihanı kaybetmekte ve hırsızlık yapmaktadır. Eğer siz de böyle bir hata yaptıysanız helallik almak için vakit çok geç. Hemen tevbe edin ve sadaka verin, belki bağışlanırsınız.

Ne mutlu erdemli ve dürüst olanlara, ve öyle kalanlara.

--

--

Abdullah Uçar

Meraklı biri. Okur-yazar. Öğrenmeyi, özetlemeyi, öğretmeyi pek sever. Tıp doktoru, en pratisyeninden. Halk Sağlığı doktoru, en tembelinden.