Kelime: Korsan

Abdullah Uçar
2 min readFeb 1, 2022
Piri Reis Haritası, Kaynak: Wikipedia

Merhabalar :)

Bir kelimenin anlamına dair daha aydınlanma yaşadım. Müsaadenizle başlıyorum :)

Kelime: “Korsan”

Kardeşim geçen gün ufaklığa hikaye okurken hikayede Piri Reis’in korsanlık yaptığı ifadesini görmüş. Piri Reis ismi pek çoğumuzun zihninde milli kültürümüzün kahramanlarından biri. Haliyle, kardeşim “Piri Reis” ve “korsan” ifadelerini yan yana görünce ilk bakışta bu ifadenin milli değerlerimizi aşağılayıcı / karalayıcı kötü niyetli bir ifade olduğunu sanarak durumu aile grubuna yazmış. :)

İçimde daha çok bilgisiz bir duygusallıkla hareket etme eğilimindeki kimlik hemen tepki verip bu yayını resmi makamlara şikayet etmek üzereyken içimdeki düşünmeyi ve bilgiyi seven meraklı kimliğe söz hakkı tanıdım.

Konunun aslı astarı şu: Korsan kelimesi “galat”laşmış bir kelime. Yani kelimenin asıl anlamı ile popüler anlamı farklılaşmış. “Korsan”, Batı dillerinde de Osmanlı döneminde de “sahilleri ve deniz ticaretini koruma veya denizden gelmesi muhtemel tehlikeyi önceden bertaraf etme” vazifesiyle görevli askeri bir birliği ifade ediyor. Yani bugünkü “sahil güvenlik komutanlığı”na benzeyen bir kurum. “Hırsız, eşkıya” anlamındaki “korsan” için Osmanlı döneminde kullanılan ifade “harami”. Yine batıda meşru korsanlık için “privateering” (sahil güvenlik anlamında) , “harami” anlamındaki korsanlık için ise “pirate” (bugün sandığımız anlamda korsanlık) kelimesi kullanılıyor.

Burada görüldüğü gibi bir bilgi ile karşılaşınca onun aslını astarını öğrenmeden, anlamaya çalışmadan hareket edersek bilmeden insanlara zulmedebiliriz. Bilmeye ve anlamaya çalışmak, doğru bilginin izini sürmek hayat kurtarıyor. :)

Selamlar. :)

Kaynaklar:

https://islamansiklopedisi.org.tr/korsan

https://www.merriam-webster.com/dictionary/privateer

https://www.merriam-webster.com/dictionary/piracy

https://www.gzt.com/jurnalist/8-maddede-osmanli-korsanlari-2609243 (Bu kaynak ilmi bir kaynak değil, ancak gzt’nin bilgi güvenilirliği benim nazarımda şimdilik ortalamanın üzerinde)

--

--

Abdullah Uçar

Meraklı biri. Okur-yazar. Öğrenmeyi, özetlemeyi, öğretmeyi pek sever. Tıp doktoru, en pratisyeninden. Halk Sağlığı doktoru, en tembelinden.